نگاهی به ۶ سال فعالیت سازمان قرآن بسیج تهران بزرگ

شنبه 10 آذر 23:30


سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ که ششمین سال راه‌اندازی آن این روزها به پایان رسیده است، فعالیت‌های متعددی را انجام داده است که تشکیل گروه تواشیح‌ محمد رسول(ص) با تعداد بالای عضو و راه‌اندازی ستاد تجلیل از خانواده‌های شهدای عرصه‌‌های قرآنی از جمله برجسته‌ترین آنها بوده است.

نگاهی به ۶ سال فعالیت سازمان قرآن بسیج تهران بزرگ

به گزارش ایکنا؛ سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ، ششمین سال فعالیت خود را پشت سر گذاشت؛ این نهاد قرآنی طی سال‌ها اخیر فعالیت‌های متنوعی را انجام داده است، هرچند نقدهایی همچون ابهام در سرنوشت «پردیس‌های قرآنی» که سال ۹۱ وعده آن داده شده است به فعالیت‌های این سازمان وارد است، اما هنوز هم جزء دستگاه‌های فعال عرصه قرآنی به شمار می‌رود و طی این مدت توانسته است، طرح‌ها و برنامه‌های خوبی را به اجرا بگذارد.

سازمان قرآن و عترت بسیج سپاه حضرت محمد رسول الله(ص) تهران بزرگ اواخر آبان ماه ۱۳۹۱ تأسیس شد. مهم‌ترین این فعالیت‌ها در حوزه‌های بنیادی و زیرساختی، فعالیت‌های آموزشی، فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی، فعالیت‌های علمی و پژوهشی و فعالیت‌های مربوط به شهدای قرآنی دسته‌بندی شده است. در این بین برخی فعالیت‌ها همچون تجلیل از شهدای عرصه قرآنی ویژه سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بوده و تا قبل از ورود این سازمان هیچ نهادی به آن ورود نداشته است.
در ادامه نگاهی به شش سال فعالیت این سازمان داشته‌ایم. سازمانی که با ایده «دکتررحیم قربانی» شکل گرفت.
 
بنیاد و زیرساخت
راه‌اندازی ۲۳ مرکز قرآن و عترت در ۲۳ ناحیه مقاومت بسیج شهری از تاریخ هشتم بهمن‌ماه ۱۳۹۱ تا مهرماه امسال از جمله این فعالیت‌ها بوده است. راه‌اندازی شش واحد قرآن و عترت در اقشار بسیج تهران از سال ۱۳۹۲ تاکنون در بسیج کارخانجات، بسیج ادارات، بسیج دانش‌آموزی، بسیج ورزشکاران، بسیج جامعه پزشکی و بسیج اصناف بخش دیگری از فعالیت‌های سازمان قرآن و عترت بسیج تهران در حوزه فعالیت‌های بنیادی بوده است.
تأسیس بیش از هزار و ۵۰۰ واحد قرآن و عترت در پایگاه‌های بسیج از خردادماه ۱۳۹۳ و راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ به نشانی WWW.MOBAYYEN.IR را باید از دیگر فعالیت‌های زیرساختی به شمار آورد. در کنار آن، ایجاد بخش مستقل برای نواحی، اقشار و مهدهای قرآنی از سال ۱۳۹۲ را نیز باید یادآوری کرد. 
ایجاد سامانه پرتال جامع مهدهای کودک قرآنی بسیج تهران از بهمن ماه سال ۱۳۹۴ به نشانی WWW.MAHD.MOBAYYEN.IR و طراحی و راه‌اندازی سامانه بانک اطلاعات قرآنی بسیجیان تهران از سال ۱۳۹۷ را نیز باید به شمار این فعالیت‌ها افزود.
 
راه‌اندازی مهدهای کودک قرآنی
این سازمان در راستای طرح لبیک یا خامنه‌ای سپاه محمد رسول الله(ص) تهران بزرگ و زمینه‌سازی برای نهضت انس با قرآن کریم در بین کودکان و نوجوانان، مهدهای کودک قرآن و عترت تهران را در بیش از ۳۰۰ محله تهران و با همکاری مراکز قرآن و عترت نواحی و پایگاه‌های مقاومت بسیج تهران، راه‌اندازی کرد که در حال حاضر در حال فعالیت هستند. 
آمار به دست آمده از این بخش از فعالیت‌های سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ شامل ۳۰۵ مهد قرآنی با حضور سه هزار و ۵۴۵ کودک و ۱۸۰ پیش دبستانی قرآنی با حضور چهار هزار و ۵۷۵ نونهال می‌شود.
راه‌اندازی اولین مرکز آموزش تخصصی حضرت فاطمه زهرا(س) ویژه مدیران و مربیان مهدها و مکتب‌خانه‌های قرآنی بسیج و برگزاری ۱۲ دوره آموزشی ویژه مدیران و مربیان مهدها و تربیت ۶۸۰ مربی مهد کودک قرآنی از جمله فعالیت‌ها در این بخش است.
برگزاری چهار همایش ویژه مدیران و مربیان مهد و مکتب‌خانه‌های قرآنی، تولید ۱۵ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای تلویزیونی با عنوان «ره توشه» با هدف آموزش روش‌های آموزش قرآن به معلمان و مربیان مهدها و مکتب‌خانه‌ها و پخش از شبکه قرآن و معارف سیما و برگزاری چهار دوره شکوفه‌های مهدوی با حضور بیش از ۱۱ هزار نفر بخش دیگری از فعالیت‌های سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ در این حوزه است.
 
مکتب‌خانه‌های قرآنی 
سازمان قرآن و عترت بسیج سپاه محمدرسول الله(ص) تهران بزرگ در راستای احیای سنت آموزش قرآن در منازل، راه‌اندازی مکتب‌خانه‌های قرآن و عترت را یکی از رویکردهای مهم فعالیت‌های خود مدنظر قرار داده ‌است که از آبان ماه ۱۳۹۲ اقدام به برنامه‌ریزی کرده ‌است. 
برگزاری ۲۱ دوره آموزشی ویژه مربیان مکتب‌خانه و تربیت دو هزار و ۲۰۰ مربی مکتب‌خانه قرآنی، تولید مستند تلویزیونی ۶۵ دقیقه‌ای «مکتب‌خانه از دیرباز تا امروز» و پخش از شبکه قرآن و معارف سیما، راه‌اندازی سه هزار و ۴۸۶ مکتب‌‌خانه کودک با حضور شش هزار و ۲۷۵ نفر، راه‌اندازی ۴۸۹ مکتب‌خانه نوجوان با حضور شش هزار و ۴۰۲ نفر از جمله برنامه‌ها و فعالیت‌های این مکتب‌خانه طی این بازه بوده است.
 
شعبه‌های تخصصی حفظ قرآن 
سازمان قرآن و عترت بسیج سپاه محمدرسول الله(ص) تهران بزرگ در راستای تحقق فرمان مقام معظم رهبری در امر حفظ قرآن کریم در بسیج تهران و زمینه‌سازی جهت گسترش فرهنگ حفظ قرآن کریم در بین بسیجیان و آحاد مردم تهران، اقدام به فعالیت‌های مختلف در زمینه حفظ قرآن در سطح نواحی، حوزه‌ها و پایگاه‌های مقاومت بسیج کرده ‌است که تا کنون ۴۱ شعبه تخصصی حفظ قرآن از سال ۱۳۹۳ در نقاط مختلف تهران و با حضور بیش از هشت هزار قرآن‌آموز تشکیل شده‌ و فعالیت می‌کنند.
 
فعالیت‌های آموزشی
این سازمان در بحث آموزش قرآن نیز فعالیت‌های متعددی داشته است که آموزش ۶۳۴ مربی قرآن، آموزش ۳۸۰ ارزیاب قرآنی، انجام نهضت قرآن‌آموزی جهت حدود ۲۱۰ هزار نفر، اجرای طرح آموزش ترجمه قرآن(واژه‌های آسمانی) و مفاهیم قرآنی برای بیش از ۱۰۵ هزار نفر و برگزاری دوره‌های تخصصی(تجوید، صوت و لحن و ...) برای ۱۲ هزار نفر از جمله فعالیت‌ها در بحث آموزش قرآن کریم بوده است.
همچنین برگزاری دو دوره مسابقه کتاب‌خوانی با عناوین «بوی گل محمدی» و «فرزندم چنین باش»، برگزاری ۵۲۱ کارگاه سبک زندگی قرآنی، برگزاری ۱۱۴ کارگاه نهج‌البلاغه، برگزاری ۵۴۶ کارگاه مهدویت، ۱۵ طرح دوستی با قرآن در بوستان‌های تهران، راه‌اندازی بانک اطلاعاتی قرآنی بسیجیان تهران، حضور و عضویت در ستادها و شوراهای قرآنی کشوری و تهران، برگزاری مجامع، تجمعات و جلسات هم‌اندیشی مختلف بخش دیگری از فعالیت‌ها در زمینه آموزش بوده است.
 
 
فعالیت‌های علمی و پژوهشی
در بحث فعالیت‌های پژوهشی نیز باید به انتشار ۱۲ عنوان کتاب با مجموع شمارگان ۱۴۰ هزار جلد، تولید ۳۰ عنوان لوح فشرده و نرم افزار و انتشار و توزیع بیش از ۵۰ هزار نسخه، تولید ۱۷۵ قسمت مستند شهدای قرآنی «سوره‌های سرخ» و پخش از شبکه‌های مختلف سیما، تولید پنج قسمت مستند تلویزیونی خاطرات قرآنی اساتید قرآن از انقلاب با عنوان «فجر قرآنی» ویژه دهه فجر و پخش از شبکه قرآن و معارف سیما، تولید ۲۲ قسمت آموزش سبک زندگی قرآنی، تولید سه نمایش (تئاتر) با عناوین «سوره‌های سرخ»، «آواز پر جبرئیل» و «رمی جمرات» و نمایش برای عموم مردم و ... اشاره کرد.
 
فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی
جشنواره قرآنی الحافظون که تاکنون شش دوره آن اجرا شده است شاید بتوان یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ در عرصه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی به حساب آورد. این جشنواره تنها در بحث حفظ قرآن کریم و در ۱۰ رشته و سه مقطع سنی برگزار می‌شود که تا کنون ۳۸ هزار نفر در آن حضور داشته‌اند.
همچنین از دیگر فعالیت‌های این سازمان در بخش تبلیغ و ترویج می‌توان به شش دوره حضور در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، اجرای طرح ضیافت باران(جزء‌خوانی قرآن کریم در ماه مبارک رمضان هر روز در میدان امام حسین(ع))، برگزاری اولین دوره مسابقات قرآنی بازنشستگان سپاه تهران، برگزاری همایش‌های «غدیر و کتابت نهج‌البلاغه»، «شکوفه‌های مهدوی»، «مسئولان قرآنی، جامعه قرآنی و بصیرت» و ...، همکاری در برگزاری سی و سومین، سی و چهارمین و سی و پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم با مسئولیت و همکاری در کمیته مدعوین و ... اشاره کرد. 
گروه همخوانی و تواشیح محمد رسول الله(ص) به عنوان بزرگترین گروه همخوانی کشور از دیگر اقدامات این سازمان در زمینه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی بوده است. این گروه که از آن به عنوان بزرگترین گروه تواشیح کشور یاد می‌شود، نهم دیماه ۱۳۹۴ و همزمان با برگزاری یادواره شهدای قرآنی (سوره‌های سرخ) به طور رسمی توسط سازمان قرآن و عترت بسیج سپاه حضرت محمد رسول الله(ص) تهران بزرگ شکل گرفت. 
این گروه با حضور ۶۳ نفر(به تعداد سال‌های عمر با برکت پیامبر اعظم(ص)) که جمعی از قاریان ممتاز قرآن کریم و اعضای گروه‌های تواشیح برتر تهران هستند، تشکیل شده ‌است که هم اکنون تعداد اعضای گروه به ۸۰ نفر رسیده‌ است. 
 
 
از اهداف اصلی تشکیل این گروه به تبلیغ و فضاسازی قرآنی و دینی و انقلابی می‌توان اشاره کرد. این گروه از زمان تشکیل تاکنون توانسته است ۵۰ اثر صوتی و ۵۷ نماهنگ تصویری در داخل و خارج از کشور و به‌ویژه در حرم‌های مطهر امام علی(ع)، امام حسین(ع)، حضرت عباس(ع)، حرم امام رضا(ع)، حضرت معصومه(س)، حضرت احمد بن موسی(ع)، حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) و نیز مناطق عملیاتی جنوب و ... تولید کند.
 
فعالیت‌های مربوط به شهدای قرآنی
یکی از فعالیت‌هایی که به صورت ویژه به سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ اختصاص داشته و به نوعی خود مبتکر آن است، بحث شهدای قرآنی است. این سازمان در راستای نشر و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و معرفی الگوهای عینی سبک زندگی قرآنی در جامعه به‌ویژه جامعه قرآنی و نیز تکریم خانواده‌های شهدای قرآنی پیشنهاد تشکیل ستاد شهدای قرآنی را داد. این ستاد با حضور و همکاری دستگاه‌ها، نهادها و سازمان‌های قرآنی از مهر ماه سال ۹۲ تشکیل شد.
 
برگزاری پنج همایش سوره‌های سرخ(یادواره شهدای قرآنی)، اجرای طرح دیدار هفتگی جامعه قرآنی با خانواده‌های شهدای قرآنی (۲۸۶ دیدار)، انتشار دو کتاب، دو نرم‌افزار و دو نشریه با موضوع شهدای قرآنی(سوره‌های سرخ)، معرفی سازمان قرآن و عترت به عنوان دستگاه برتر کشور در زمینه نکوداشت شهدای قرآنی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی و تولید هفت نماهنگ سوره‌های سرخ از جمله دیگر فعالیت‌های سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ طی شش سال گذشته بوده است.
 
 
فعالیت گروه‌های جهادی قرآنی
در راستای ترویج فرهنگ قرآن کریم و مکتب حیات‌بخش معصومین(ع) در اردوهای جهادی و حضور و مشارکت نیروهای قرآنی جهت خدمت‌رسانی در مناطق محروم و انسجام و سازماندهی آنها برای کمک به محرومان و مستمندان گروه‌های جهادی قرآنی توسط سازمان قرآن و عترت و بسیج سازندگی سپاه حضرت محمد رسول الله(ص) تهران بزرگ و با همکاری نهادها و سازمان‌های قرآنی تشکیل شده ‌است. 
از جمله فعالیت‌های سازمان قرآن و عترت بسیج تهران در این بخش می‌توان به راه‌اندازی ۱۱۴ گروه جهادی و برگزاری بیش از ۲۵ اردوی جهادی قرآنی در مناطق محروم اشاره کرد.
 

 
chapta
واژه های آسمانی
نماهنگ های قرآن و عترت
طرح ملی 1452 ( بشارت )
مرکز تخصصی حفظ قرآن کریم بسیج تهران بزرگ

تعداد بازدید امروز : 1613
تعداد بازدید دیروز : 1226
تعداد بازدید هفته : 10158
تعداد بازدید ماه : 32579
تعداد بازدید کل :3503377
آمار بازدید
 
آخرین اخبار
 
                     
رهنمودها
مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) :
کاری که قرآنی‌ها امروز در کشور ما می‌کنند ، به نظر من یک کار راهبردی و مهم است.